BelAZ ir MoAZ automobilių gamyklų kūrimosi pradžia

Iš pagrindinės Minsko automobilių gamyklos iškeltos ir sukurtos naujos gamyklos: Baltarusijos automobilių gamykla (BelAZ) Zodino mieste, gaminanti didžiakrūvius automobilius savivarčius, ir Mogiliovo automobilių gamykla (MoAZ), gaminanti automobilinius vilkikus.

Šį, vienuoliktąjį, penkmetį Minsko automobilių gamykla gamina automobilius MAZ-5355, taip pat triašius balninius vilkikus MAZ-6422 (autotraukinio keliamoji galia 30 tonų, variklio galia — 320 AG, greitis — 85 km per val.), dviašius MAZ-5432 (keliamoji galia — 20 t, variklio galia — 280 AG). Šių automobilin labai geros eksploatacinės savybės: vidutinis jų greitis yra 7 proc. didesnis, o degalų sunaudoja 10 proc. mažiau negu ankstesnieji MAZ modeliai.

Baltarusijos automobilin gamykla Žodino mieste gamina karjerinius savivarčius BelAZ-540A, BelAZ¬548A, BelAZ-549, kurių keliamoji galia atitinkamai 27, 40 ir 75 tonos. Šį penkmetį čia numatyta gaminti modernizuotus 30 tonų keliamosios galios savivarčius su dyzeliniais varikliais JMZ-840 (galia 420— 450 AG), 40 tonų savivarčius BelAZ-7548 su varikliu JMZ-8401 (galia 600 AG), taip pat automobilius BelAZ-7519 su hidropneumatine pakaba ir elektrine transmisija. Keliamoji galia 110 tonų, o dyzelinio variklio galingumas 1300 AG.

Kirovo vardo Mogiliovo automobilių gamykla specializuojasi gaminti žemės kasimo ir transportavimo mašinas. Ji gamina autotraukinius gruntovežius, visureigius statybinius savivarčius, ratinius vilkikus. Šalies statybose dažnai pamatysime žinomus vilkikus MoAZ-529, MoAZ-546.

TSKP XXVI suvažiavimas bei „Pagrindinės TSRS ekonominio ir socialinio vystymo kryptys“ vienuoliktajame penkmetyje ir iki 1990 metų numato toliau plėsti dyzelinių automobilin gamybą bei jų nomenklatūrą. Baltarusijoje gaminami automobiliai vien tik su dyzeliniais varikliais. Jų gamyba kasmet vis labiau plečiama bei tobulinama.

Patys mažiausi šalyje gaminami autobusai RAF gerai žinomi visiems vairuotojams ir keleiviams šiandien TSKP XXV suvažiavimo Jelgavos mikroautobusų gamykla išleidžia apie 15 tūkstančių mikroautobusų per metus. Šios gamyklos biografija prasideda 1949 metais, kai čia buvo remontuojami automobiliai ir gaminamos priekabos. Vėliau, nuo 1951 metų, gamykloje išleidžiami autobusai su GAZ-51 šasi. 1957 metais Rygos autobusų kėbulų gamykla pradėjo gaminti pirmuosius mūsų šalyje mikroautobusus RAF-10 „Festival“.

Jau trečias dešimtmetis, kai vis tobulesni Rygos mikroautobusai, panaudojimo sfera ir didėja gamyba. Tapo ankšta senuosiuose gamyklos cechuose ir devintame penkmetyje Jelgavos mieste netoli Rygos pradėta naujų RAF korpusų statyba. Čia buvo sumontuoti šiuolaikiniai įrengimai: galingi presai štampuoti stambiems kėbulo paneliams, suvirinimo automatai, panašūs dažymo įrengimai. Visas Jelgavos gamyklos kompleksas užima per 30 hektarų.

TSKP XXV suvažiavimo išvakarėse Jelgavos automobilių gamintojai surinko pirmąją partiją naujų mikroautobusų RAF-2203 „Latvija“.

RAF mašinos pasižymi gerais techniniais ir ekonominiais rodikliais. Jos sėkmingai konkuruoja su užsienio firmų mikroautobusais, turi paklausą kitose šalyse. Be to, gaminamos įvairios šio mikroautobuso modifikacijos.

Pasak Lietuvos supirkėjų automobilių supirkimo vilniuje kainos gali skirtis kiekviename mieste: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ar kitur, nes tai daug įtakoja gyventojų pajamos šiuose miestuose.

Šaltinis: Minsko automobilių gamyklos pradžia

FIA Tarptautinė automobilių

FIA Tarptautinė automobilių federacija — buvo įkurta 1904 metais trylikos Europos ir Amerikos autoklubų. Šiandien šis vienintelis tarptautinis automobilistų organas turi virš 90 nacionalinių asociacijų ir klubų iš visų penkių kontinentų. FIA gina 35 milijonų automobilistų interesus.

Šios organizacijos veikla labai įvairiapusė. Federacija sprendžia kasdieninius automobilizacijos klausimus, tarp jų ir ekonomines, socialines, technines problemas, populiarina automobilių sportą.

Plati FIA veikla nulemia ir sudėtingą jos struktūrą. Aukščiausias organas yra Generalinė asamblėja, kurios posėdžiai vyksta kasmet. Jos metu priimami sprendimai, nurodantys bendrą Federacijos liniją. Kiekviena nacionalinė organizacija FIA narys turi vieną balsą. Visą likusį laiką Federacijai vadovauja vykdomasis komitetas, kurio sudėtį leina prezidentas ir keletas narių, išrenkamų trejiems metams slaptu balsavimu Generalinės asamblėjos metu.

Fiat sistema

FIA nuolat veikia komisijos turizmo, muitinės, techninė, kelių eismo, o taip pat Tarptautinė automobilių sporto federacija (FISA).

FISA turi ypatingą reikšmę, kadangi jai tenka kontroliuoti per 800 automobilių varžybų, kasmet įtraukiamų į tarptautinį kalendorių. Sporto federacija rengia automobilių lenktynėms taisykles bei reikalavimus, atsižvelgdama i lenktynininkų, varžybų ,organizatorių ir automobilių firmų interesus. Taip pat tikrina ar atitinka lenktyninės mašinos nustatytas technines normas bei saugumo reikalavimus, tvirtina įvairių čempionatų grafikus, įdomu, kad nuo 1956 metų (kai tarybiniai automobilistai įstojo į FIA iki pat savo mirties (1982 m.) FISA viceprezidentu buvo Maskvos automobilin ir kelių instituto rektorius dr. prof.-L. L. Afanasjevas.

Ypač didelį dėmesį FIA skiria tarptautinio automobilių turizmo vystymui. Speciali komisija koordinuoja valstybių automobilių klubų veiklą, ruošia turizmo informaciją ir rekomendacijas, rūpinasi maršrutų ir automobilių draudimo klausimais.

FIA taip pat užsiima kelin eismo taisyklių ir kelio ženklų standartizacija, saugaus eismo užtikrinimu, naujų techninių reikalavimų ir normatyvų ruošimu automobilių konstravimui, gamybai ir eksploatacijai. Federacija bendradarbiauja su daugeliu SNO komisijų, įvairiomis tarptautinėmis asociacijomis.

Tarybiniai automobilistai ir sportininkai

Tarybiniai automobilistai ir sportininkai priklauso FIA nuo 1956 metų, kai įstojo Maskvos centrinis automoto klubas. Per visą tą laiką mūsų delegatai aktyviai dalyvauja FIA darbe. Tarybiniai delegatai kovoja už tolimesnį Federacijos demokratizavimą, už tai, kad FIA nariams nebūtų taikoma kokia nors diskriminacija.

Tarybinės automobilių pramonės pasiekti laimėjimai leidžia mūsų lenktynininkams vis aktyviau tarptautinėse automobilių sporto lenktynėse, ypač sunkiausiose rali. Puikūs tarybinių ekipažų startai rali maratonuose „Londonas—Sidnėjus“, „Londonas—Mechikas“, atskiruose pasaulio rali čempionato, etapuose — „Akropolis“ (Graikija), „1000 ežerų“ (Suomija), „R. A. C. (Anglija) ir kituose pakėlė TSRS automobilių sporto federacijos autoritetą tarptautinėje arenoje.

Supirkimas – Šiauliai – federacija

O šiais laikais automobilių supirkėjai turi federaciją? Pavyzdžiui tokiam mieste kaip Šiauliai? Manau, kad ne. Kodėl? Paprastas atsakymas: o kam? tam, kad juos prižiūrėti? Manau, kad laisvai gali supirkinėti ir be tokių teisinių instancijų.

Paslaugos: automobilių supirkimas Šiauliai

Antikvarinių automobilių klubas

Pirmąjį mūsų šalyje antikvarinių automobilių klubą Panevėžyje įkūrė keli ketvirtojo-penktojo dešimtmečio laidos automobilių savininkai. Tais laikais automobilių supirkėjai tikrai pasistengdavo ir nepatingėdavo apvažiuoti visus miestus kol surasdavo antikvarinių automobilių.

1972 metais jie pirmieji prie Panavežio veikiančio centrinio automoto klubo „Dauguva“ įsteigė Antikvarinių automobilių sekciją (AAS). Šio pirmojo klubo tikslas — populiarinti senuosius automobilius juos išsaugoti, taip pat suburti senųjų automobilių savininkus. Šis klubas dabar turi per 150 mašinų; dalis jų priklauso pačiam klubui, likusios — jo narių nuosavybė,

Be dviejų „Ruso-BaIt“ modelių, pagamintų 1909 metais, ir kiti šio klubo automobiliai yra labai vertingi. Pavyzdžiui, Gvidas Adamsonas turi vienintelį pasaulyje 1939 metų laidos sportinį automobilį „Mile-Milije“ su vairu kairėje pusėje. Įdomus taip pat: automobilis BMV-328 (jų iš viso buvo pagaminta tik trys). Šių automobilių 100 AG šešių cilindrų variklis, išvysto iki 200 km per valandą greitį.

Vienintelis pasaulyje

Vienintelis pasaulyje išliko ir 1936 metų, Iaidos „Auto-Union“, galintis ir dabar važiuoti iki 380 km per valandą greičiu. Šią mašiną klubui padovanojo Maskvos ZIL automobilių gamyklos kolektyvas. Teko gerokai padirbėti, kol „Auto-Union“ buvo restauruotas. Tačiau unikalus modelis to vertas.

Visi automobiliai ir motociklai šiame klube suskirstyti į tris kategorijas: antikvarinius (pagamintus iki 1930 metų), klasikinius (pagamintus iki 1940 metų) ir pagamintus iki 1959 metų.

Panavežio supirkėjų klubas turi per šimtą narių. Kai kurie jų, kaip Andris Enitis — RAF mikroautobusų gamyklos konstruktorius, susiję su automobiliais pagal specialybę. Tačiau tokių nedaug. Klubui priklauso populiarus latvių dailininkas Indulis Urbanas, dailidė Karlis. Stradsas, muzikantas Aivaras Ahnantsas, dažytojas Ivaras Dumsas, architektas Skaidrytis Vitola, jūreivis Ojaras Grigorjevas, baleto solistas Indulis Eglitis Klubui priklauso ir mokslinių darbuotojų ir statybininkų, ir studentų, ir padavėjų, ir netgi visame pasaulyje garsios Domo katedros vargonų derintojas Gvidas Adamsonas.

Supirkėjų klubas bendrauja su kitų mūsų šalies miestų antikvarinių automobilių klubas. Kartą per dvejus metus „autoveteranai“ susirenka sąjunginį sąskrydį. Kasmet vyksta parodos, konkursai ir rali. Artimiausias klubo tikslas — įsteigti antikvarinių automobilių muziejų Rygoje.

Ne tik Panevėžyje, bet ir Kaune

Tokių senoviniu automobilių klubų yra ne tik Panavėžyje. Visoje šalyje bei užsienyje garsi Maskvos senovinių automobilių mėgėjų sekcija, įkurta žurnalo ,,Za ruliom“. Taline veikia klubas „Unik“. 1974 metais ir Kaune įkurtas senovinių mašinų klubas.

Nemažai automobilių originalų yra ne tik Kaune, bet ir kituose Lietuvos miestuose. Tai 1938 m. laidos automobilis „Opel-Admiral“, su kuriuo inžinierius B. Jaskis laimėjo ne vieną prizą senovinių mašinu varžybose. Ypač gražiai atrodo R. Paurio 1937 m. laidos automobilis „Fiat-Balilla-1100″. Pats seniausias Kauno klubo automobilis — tai 1917 m. laidos ,,Dodge Brotchers“.

Šiuose klubuose susibūrę inžinieriai ir darbininkai, architektai ir šaltkalviai turi ne tik labai įdomų užsiėmimą, bet atlieka ir labai naudingą darbą restauruoja dar išlikusius Lietuvoje senovinius automobilius, prikelia juos antrajam gyvenimui, supažindina su automobilizacijos istorija jaunąją kartą.